A passzív házak térhódítása

Napjainkban egyre nagyobb figyelem övezi azt, hogy energiatakarékos megoldások mellett döntsünk. Kevesebb áramot, vizet, fűtést használjunk, ami során nemcsak jelentős anyagi kiadásokat takaríthatunk meg, hanem az ökológiai lábnyomunkat is a minimálisra csökkenthetjük.

Több helyen is hallhattuk már a megnevezést, azonban, lehetséges, hogy nem vagyunk teljesen tisztában azzal, hogy tulajdonképpen mit is takar a passzív ház kifejezés. Egyre többen törekszenek arra, hogy minél energiatakarékosabb otthonokat alakítsanak ki maguknak, hiszen ez rengeteg előnnyel jár. A továbbiakban igyekeztünk röviden körbejárni a passzív házak fogalmát. Úgyhogy powerup, és lássuk mik is ezek a passzív házak!

Energiatakarékos építészet A-tól Z-ig

A passzív házak, olyan otthonok, amelyek energiafogyasztása nagyon minimális. Ezek az épületek úgy vannak kialakítva, hogy az energiatakarékosság ne menjen a kényelem rovására, tehát a lehető legkisebb energiafelhasználással a lehető legnagyobb kényelmet biztosítják a lakók számára.

Az elsődleges cél, hogy a megfelelő szigetelés segítségével meggátolják a hőveszteséget, így a benti térben a hideg évszakokban is meg lehessen őrizni a kellemes meleget. A nyári hőségben pedig a fullasztó plusz fokokat kint lehessen tartani, így megőrizhető a lakás hűvössége. Ez nemcsak szigetelés útján, hanem más építkezési technikák segítségével is megoldható.

A passzív házak főbb jellemzői

A passzív házak egyik legfontosabb jellemvonása a hőveszteség kiküszöbölése. Ez többféle módon is megoldható, de az elsődleges a szigetelés. Nemcsak a falak, hanem az alap és a tető is úgy kell legyenek megépítve, hogy a lehető legkevesebb hő vesződjön el. Itt nagyon fontos a ház tájolása is, hiszen ennek ezt figyelembe véve lehet maximalizálni és szabályozni a Nap sugarainak hőjét is.

A ház tájolása és a nagy méretű nyílászárók szintén abban segíthetnek, hogy a hidegebb periódusokban minél optimálisabban ki lehessen használni a Nap melegét, és a természetes fényt is. Tehát egy powerup döntés lehet a nagy ablakok beépítése.

A szigetelés a másik, amelyben kimagaslóan jók a passzív házak, hiszen különös odafigyeléssel oldják meg a szigetelést, és jó minőségű szigetelő anyagokat használnak fel erre a célra.

A passzív házak szén-dioxid kibocsátása alacsony, és az anyagok, amelyekből épülnek, úgy a külső-, mint a belsőépítészet környezetbarát anyagok. Ezeknek az épületeknek a megépítésekor a lehető legkevesebb szintetikus anyagot veszik igénybe, és amit lehet, azt természetes alternatívákkal helyettesítenek. Így a passzív házak nemcsak energiatakarékosak, hanem a környezetvédelem szempontjából is egy powerup választás lehetnek.

Mire érdemes odafigyelni, ha egy passzív házat szeretnénk

Az építkezés helyének kiválasztása rendkívül fontos, és ez kell legyen az első lépés. A következő a ház tájolása. Mindenképp figyeljünk oda arra, hogy a napközben használatos terek déli fekvésűek legyenek. Ezáltal a lehető legnagyobb mértékben hasznosíthatjuk a Nap természetes hőjét és fényét. Egy megfelelően hőszigetelő sötétítő vagy redőny segítségével pedig egyszerűen kizárhatjuk a napsugarakat a nyári melegben.

A második az alap, ami nemcsak azt biztosítja, hogy a ház biztos lábakon álljon, hanem a hőveszteség elkerülésének szempontjából is kulcsfontosságú szerepe van. Úgy a falak, mint az alap is megfelelően vastag, minőségi hőszigetelő anyagokkal kell legyen burkolva. Ezek használata elengedhetetlen a passzív otthonok szempontjából.

Mennyivel kellemesebb olvasni, tévét nézni, zenét hallgatni vagy akár a BetAlice oldalán tölteni néhány órát, egy olyan házban, ahol megfelelő a belső hőmérséklet. Pontosan tudjuk, hogy az olyan oldalakon, mint a BetAlice az ember akár hosszabb időt is észrevétlenül eltölthet, ugyanis a BetAlice úgy van kitalálva, hogy minden szempontból teljes szórakozást nyújtson.

A nyílászárók nagy része, dél felé kell legyen tájolva, ezáltal kihasználva a lehető legtöbb mennyiségű természetes hőenergiát és fényt. Az ablakok üvege jó minőségű, többrétegű üveg kell legyen, ezáltal is gátolva a hőveszteséget. A ház szellőztetését hővisszanyerő rendszerrel szükséges megoldani, hogy a lehető legtöbb hő megmaradjon a lakásban.

Talán az elején úgy láthatjuk, hogy egy passzív ház felépítése extra költségekkel jár, viszont hosszú távon ezek a kiadások többszörösen is megtérülnek. Az építőanyagok és a modern építkezési technológia valóban plusz anyagi kiadásokkal járhat. Viszont hosszú távon ezek az energiatakarékosságnak köszönhetően visszatérülnek.

Sokkal kevesebb pénzt kell fűtésre és hűtésre használnunk, a víz melegítésére, vagy akár áramra. Ezek több éves távlatokban jelentős összegek lehetnek, amit mi megspórolhatunk azzal, hogy egy passzív ház mellett tesszük le a voksunkat.

Azonban az építkezés elkezdése előtt mindenképp informálódjunk releváns forrásokból, és kérjünk tanácsot olyan tervezőktől, építészektől és más szakemberektől, akik megfelelő tapasztalattal rendelkeznek a passzív házak tervezésében és kivitelezésében.

Hiszen ezek a házak nemcsak egy életre, hanem akár számtalan generációra is szólnak, és egy nem mindennapi befektetést jelentenek, ezért érdemes kihozni a maximumot ebből a lehetőségből.

Ajánló